Windykacja należności – dlaczego jest tak ważna?

Ufając i chcąc udzielić pomocy innym zdarza się, że pożyczamy pieniądze nie mogąc potem ich odzyskać. Nieuczciwe praktyki osób, z którymi stykamy się w życiu codziennym, coraz częściej dotykają zarówno właścicieli firm, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą żadnego rodzaju działalności. Windykacja należności jest jednym ze sposobów radzenia sobie z nieuczciwością.


Niektórzy z nas zabezpieczają się sporządzając umowę i podpisując ją z osobą, której pieniądze pożyczają. Są i tacy, którzy wierzą w uczciwość drugiego człowieka. Osoby te uważają takie formalne praktyki za niepotrzebne, a czasami nawet czują wstyd, że mieliby przygotować umowę i żądać od kogoś jej podpisania. To właśnie na nich żerują osoby, które nie są godne zaufania, jakim je obdarzyliśmy. Co zrobić gdy padniemy ofiarą takich nieuczciwych praktyk? Co zrobić, gdy pomimo próśb, czy żądań zwrotu naszych środków, nie możemy wyegzekwować na dłużniku żadnych, nawet najmniejszych kwot.

Jak sobie radzić?

Wszelkie próby kontaktu z dłużnikiem warto dokumentować. Najlepiej wysłać list z potwierdzeniem nadania i pozostawiać kopię listu dla siebie. Można też wysyłać wiadomości e-mail bądź SMS zamiast prowadzić negocjacje telefoniczne. Jeśli nie posiadamy podpisanej umowy z naszym dłużnikiem, wszelkiego rodzaju wymiana korespondencji, w której będziemy prosić o zwrot a dłużnik nas zbywa, potwierdzając przy tym istnienie długu (np. „teraz mam ciężką sytuację”, „oddam Ci za miesiąc, ale tylko 200 zł”), stanowi potwierdzenie, że dług istnieje. W języku prawa jest to nazwane dorozumianym uznaniem długu. Warto więc zadbać o to, abyśmy byli w posiadaniu jakiegokolwiek potwierdzenia, że nasz pożyczkobiorca zgadza się z istnieniem zobowiązania – jest to podstawą do rozpoczęcia postępowania.

Jak odzyskujemy dług?

Jako firma, która świadczy usługi na wysokim poziomie, dbamy o komfort naszych Klientów. Zlecenie sprawy nie wiąże się z żadnymi opłatami wstępnymi. Osoba potrzebująca pomocy, decydując się na podjęcie z nami współpracy, podpisuje umowę oraz pełnomocnictwa. Dzięki tym dokumentom możemy rozpocząć w imieniu Klienta dochodzenie długu.

Pierwszymi krokami, jakie podejmujemy jest kontakt z dłużnikiem. Często już na tym etapie, widząc, że profesjonalny podmiot zajął się odzyskaniem wierzytelności, dłużnik deklaruje zwrot należności. Dłużnik, zdając sobie sprawę, jakie dodatkowe koszta może ponieść w przypadku niespłacenia długu i rozpoczęcia postępowania na drodze sądowej, nie chce stwarzać sobie dodatkowych problemów. Etap polubowny trwa do 30 dni. W tym czasie podajemy wszelkie możliwe próby kontaktu z dłużnikiem – jest to windykacja telefoniczna, listowna, poprzez wiadomości e-mail. W przypadku gdy ten etap okaże się bezskuteczny, sprawa zostaje kierowana do sądu.

Najważniejsze jest, aby w razie jakichkolwiek problemów nie czekać i nie dawać nieuczciwemu kontrahentowi czasu. Im szybciej podejmiemy kroki mające na celu odzyskanie tego, co nam się należy, tym lepiej.

Aby się z nami skontaktować użyj formularza kontaktowego na stronie www.dkow.pl, napisz: biuro@dkow.pl lub zadzwoń: 71 788 85 91

Czekamy na Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *