Skuteczna windykacja - trzy podstawowe elementy - blog ekspercki DKOW

Skuteczna windykacja – trzy podstawowe elementy

27 lutego 2020

Odzyskiwanie wierzytelności to często żmudny i skomplikowany proces. Niestety, mimo dużych nakładów pracy nie zawsze kończy się sukcesem. Co zatem decyduje o tym, że windykacja jest skuteczna?

Bądź mądry przed szkodą

Po pierwsze warto zabezpieczyć się już zawczasu. Jeśli dokonujemy transakcji dobrze jest zrobić wcześniej wywiad gospodarczy i zbadać kondycję finansową firmy, z którą chcemy podjąć współpracę. Równie ważne jest, aby zadbać o obecność odpowiednich zapisów w zawieranych umowach. Posiadanie aktualnych danych na temat dłużników także pomoże w skutecznej windykacji. Zebranie danych takich jak NIP czy PESEL wydaje się oczywistością, warto jednak zadbać o aktualne numery telefonów oraz dokładne i przede wszystkim aktualne adresy firm, z którymi współpracujemy (więcej o windykacji podmiotów gospodarczych przeczytasz tutaj).

Dlaczego ważny jest czas?

Nie mniej istotny jest nasz czas reakcji. Jeśli zdarzy się, że trafimy na nieuczciwego kontrahenta, który zwleka z zapłatą, nie czekajmy i jak najszybciej podejmujmy działania zmierzające do odzyskania długu. Dlaczego właśnie czas ma takie znaczenie? Są ku temu co najmniej dwa powody.

Po pierwsze nasz nieuczciwy kontrahent może być tzw. „zawodowym dłużnikiem”. To osoba doskonale zorientowana w sposobach pozbycia się majątku, z którego można prowadzić egzekucję. Jednak na to także potrzebny jest czas. Mamy do czynienia zatem ze swoistym wyścigiem – podczas gdy dłużnik chce stać się niewypłacalnym poprzez, np. przepisanie wartościowych rzeczy (ruchomości i nieruchomości) na bliskie osoby, wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze. Wierzyciele często na własną rękę kontaktują się wielokrotnie z dłużnikami i pozwalają się zbywać w nieskończoność, wierząc po prostu w uczciwe zamiary osób zalegających z zapłatą – każdemu przecież może przydarzyć się trudniejszy finansowo okres. Tymczasem wielu dłużników celowo unika spłaty zadłużenia i nie ma zamiaru regulować należności.


Jeżeli szukasz skutecznej windykacji w swoim mieście -> zobacz gdzie działamy <-


Inną, wcale nierzadką sytuacją jest taka, kiedy dłużnik ma wielu wierzycieli. Jeśli tak jest, to – obrazowo rzecz ujmując – wierzyciele ci ustawiają się w kolejkę po swoje wierzytelności. Jeśli prowadzona jest egzekucja i dłużnik zalega ze spłatą wielu osobom lub firmom, wpłacane przez niego kwoty dzielone są pomiędzy wszystkich. Duża część wierzycieli jednak zwleka z założeniem spraw. Dlatego warto być sprytniejszym i nie czekać. Wówczas szanse na szybkie odzyskanie pieniędzy znacznie rosną. Należy pamiętać, że są jeszcze tzw. wierzyciele uprzywilejowani. Taki stan rzeczy wynika z art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego. Wskazuje on, jakie wierzytelności powinny być zaspokajane w pierwszej kolejności. Jeśli więc np. nasz dłużnik ma zasądzone alimenty, kwoty które spłaca będą w pierwszej kolejności przekazywane na zaspokojenie wierzycieli alimentacyjnych.

Profesjonalne odzyskiwanie należności

Skuteczna windykacja to jednak przede wszystkim profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem długów. Znajomość mechanizmów prawnych, jak i wynikająca z doświadczenia znajomość działań stosowanych przez dłużników znacząco poprawia szanse na ściągalność długu. Na etapie polubownym nie bez znaczenia jest także pewna znajomość psychologii. Kompetentny, znający doskonale przepisy prawa i dysponujący przez to autorytetem windykator będzie dla dłużnika dużo bardziej przekonujący niż wierzyciel, który po prostu prosi o zapłatę.

Podsumujmy zatem: dokładne informacje na temat kontrahentów, szybkość działania i profesjonalny podmiot, który pomoże w odzyskaniu należnych nam kwot to trzy elementy, które znacząco podnoszą prawdopodobieństwo odzyskania naszych pieniędzy. Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!

Powrót do strony głównej Bloga